Sejfy i szafy wzmacniane

Dzisiaj omówię temat skierowany stosunkowo do wąskiej grupy osób i na ogół mało popularny, lecz temat zapewne bardzo ważny w bezpiecznym funkcjonowaniu każdej firmy. Chyba nikogo, kto w odpowiedni sposób pragnie przechowywać najważniejsze dokumenty w swojej firmie, nie trzeba przekonywać, iż zakup właściwego sejfu leży w interesie wszystkich jej pracowników. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista i każdy, kto kieruje dużym przedsiębiorstwem lub mniejszą firmą wie, jak ważną sprawą jest dochowanie tajemnic umów handlowych, pism urzędowych czy chwilowe przechowanie większej ilości gotówki. W tym celu mogę zaproponować kilka rodzajów szaf:

  1. Szafa aktowa wzmacniana SAM-200 wyposażona w 3 półki, szafa SAM-201 ze schowkiem i 2 półkami, SAM-202 z 2 schowkami i 1 półką oraz SAM-203 z 3 schowkami. Szafy zapewniają odpowiednią formę zabezpieczenia materiałów biurowych i wartościowych rzeczy. Półki z regulacją wysokości co 25 mm. Korpus szaf wykonywany z blachy stalowej gr. 2,5 mm, drzwi wzmacniane 2-płaszczowe o gr. 2,5 mm i 0,8 mm, wyposażone w uchwyt drzwiowy z zamkiem zabezpieczającym, ryglowanym w 3- kierunkach poprzez trzy baskwile boczne, po jednym baskwilu góra i dół (rygle 20 mm). Na wyposażeniu także dodatkowy zamek zastawkowy blokujący rygle drzwi szafy. Od strony zawiasów stała listwa ryglująca nie pozwalająca na otwarcie drzwi po odcięciu zawiasów. Zamki posiadają świadectwo kwalifikacyjne wydane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej na kwalifikację używanych zamków kluczowych pod względem odporności na włamanie (klasy A). Do wyboru oferowane są atestowane zamki renomowanych firm zachodnich: kluczowe, szyfrowe, elektroniczne.
  2. Kolejne, to kwalifikowane jako szafy metalowe do przechowywania dokumentów niejawnych o klauzuli „POUFNE” z Certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. Są to szafy wzmocnione aktowe, wyposażone w półki lub półki i schowki. Ryglowanie drzwi 3- kierunkowe poprzez baskwile boczne, górne oraz dolne. Szafy posiadają zawiasy umieszczone wewnątrz korpusu. Od strony zawiasów stała listwa ryglująca nie pozwalająca na otwarcie drzwi po odcięciu zawiasów w połączeniu z niezawodnym ryglowaniem i możliwością trwałego zakotwiczenia szafy gwarantuje bezpieczne przechowywanie cennych rzeczy. Szafy wyposażone standardowo w zamek kluczowy klasy A.
  3. Podobne do poprzednich, lecz o wyższym standardzie szafy wzmocnione SAM B i SAM C do przechowywania dokumentów niejawnych klasy B i klasy C. Kwalifikowane jako szafy metalowe do przechowywania dokumentów niejawnych o klauzuli „TAJNE” lub „ŚCIŚLE TAJNE” ” z Certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. Do wyboru drzwi na zawiasach wewnętrznych lub zewnętrznych ryglowane w 4-kierunkach za pomocą baskwili bocznych, górnych i dolnych. Od strony zawiasów stała listwa ryglująca nie pozwalająca na wyjęcie drzwi po odcięciu zawiasów. Szafa wyposażona standardowo w zamek kluczowy klasy B oraz zamek szyfrowy mechaniczny klasy B.

Jednymi z najbardziej popularnych i wszechstronnych są sejfy ścienne LSS klasy 1. Certyfikowane urządzenia zabezpieczające wartości wg wymagań normy PN-EN 1143-1:20006. Sejfy wyprodukowane z materiałów wysokiej jakości, co wyróżnia je na tle konkurencji przedstawiając synonim niezawodności i wytrzymałości. Sejfy ścienne LSS zbudowane są z korpusu dwu-płaszczowego o grubościach ścianek 12 oraz 1,5 mm. Posiadają system zabezpieczający przed wyciągnięciem drzwi w przypadku ucięcia zawiasów oraz specjalną ochronę przeciwrozwierceniową zamka. Drzwi sejfów LSS z systemem blokowania stalowymi ryglami zamykane na zawiasach wewnętrznych, wykonywane zostały z płaszcza o trzech grubościach: 10 /2,5/1,5 mm. W celu ułatwienia maskowania zabudowy sejfu klamka i szyld, także są chowane. Ponadto sejfy standardowo wyposażone są w jedną lub dwie półki. Budowa sejfów zapewnia najlepszą ochronę przed: włamaniem za pomocą narzędzi mechanicznych, włamaniem za pomocą narzędzi termicznych oraz przed podważaniem drzwi. Sejfy ścienne LSS klasy I, przeznaczone są do wmurowywania w ścianę budynku. Stworzone zostały z myślą o komfortowym przechowywaniu wartościowych przedmiotów osobistych oraz dokumentów biurowych. Standardowo sejfy wyposażone są w zamek kluczowy zabezpieczony przed przewierceniem. Ponadto w zamian, do wyboru jest zamek szyfrowy mechaniczny oraz zamek szyfrowy elektroniczny z atestem.

Kolejnymi z ważniejszych grup mebli zabezpieczającą mienie, są szafy na broń. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie i przechowywanie broni, gdyż w grę wchodzi bezpieczeństwo osób trzecich. Jest wiele placówek, jak np. służby specjalne, policja, firmy ochroniarskie lub leśniczówki a także osoby prywatne, które na swoim wyposażeniu posiadają broń i są prawnie zobligowani do jej bezpiecznego przechowywania. W tym celu stworzone zostały odpowiednie szafy na broń długą i szafa na broń krótką. W ofercie trzy rodzaje szaf:

  • SZAFA DO PRZECHOWYWANIA BRONI KLASY 1
    Urządzenie zabezpieczające broń posiada certyfikat IMP nr P41/385/2014 (6052).
  • SZAFA DO PRZECHOWYWANIA BRONI KLASY S1
    Urządzenie zabezpieczające broń posiada certyfikat IMP nr P41/387/2014 (6054).
  • SZAFA DO PRZECHOWYWANIA BRONI KLASY S2
    Urządzenie zabezpieczające broń posiada certyfikat IMP nr P41/386/2014 (6053).

Szafy spełniają wymagania aktów prawnych pod względem zabezpieczenia na włamanie. Zostały zabezpieczone zamkami spełniającymi wymagania określone w Polskiej Normie PN-EN 1300. W szafach mogą być stosowane zamki posiadające aktualny certyfikat IMP w odpowiednich klasach. (polecany zamek: Lowe & Fletcher 3012 oraz zamek: Sargent & Greenleaf 6890). Szafy z drzwiami skrzydłowymi prawymi przeznaczone są do przechowywania broni (według normy PN-EN 14450). Standardowo szafy wyposażone są w uchwyty do mocowania broni długiej oraz skarbczyk a w niektórych modelach również półki na amunicję. Broń przechowuje się w szafie przymocowaną do specjalnych uchwytów, która spoczywa na kolbie na dnie szafy wyłożonej wykładziną.

Aby we własnym zakresie poradzić sobie z transportem ciężkiej szafy metalowej lub sejfu, po płaskim terenie należy dysponować kilkoma osobami i zaopatrzyć się w trzy stalowe rurki o średnicy 50-60 mm oraz dwie deski o grubości 32-50 mm. Największą trudnością będzie odpowiednie ułożenie szafy na deskach spoczywających na dwóch rurkach z czego jedna rurka powinna znajdować się mniej więcej po środku desek, druga przy końcu. W ten sposób przy użyciu niewielkiej siły można przetoczyć szafę wystarczy, tylko przekładać rurki, które wyjadą spod desek. W podobny sposób transportuje się szafę lub sejf po schodach, lecz w tym przypadku należy mieć odpowiednie doświadczenie, aby komuś nie stała się krzywda.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top