Nowoczesna dyspozytornia

Do napisania artykułu na temat dyspozytorni zainspirowało mnie ostatnie zlecenie na wykonanie projektu i realizację stanowiska dyspozytorskiego dla jednostki straży pożarnej. Pomimo, iż ten temat przerabiałem w swojej karierze pewnie około dwadzieścia razy, to za każdym razem stawia on prze de mną nowe wyzwania, inną konfigurację stanowisk, inne wymagania, inne potrzeby no i wreszcie inne oczekiwania użytkowników, nierzadko bazujące na ciągle zmieniającej się technologii. Pulpity dyspozytorskie można podzielić na kilka rodzajów: Pierwsze standardowe zabudowy składające się z modułów biurkowych, wyposażonych w trasy do rozprowadzania okablowania. Ponadto biurka mogą być dodatkowo wyposażone w szafki na jednostki PC, szuflady na klawiaturę, nadstawki na monitory, kontenery biurowe, mediaporty z gniazdami elektrycznymi oraz łączniki narożne i półokrągłe dostawki. Drugim rodzajem pulpitu dyspozytorskiego dostępnego na naszym rynku jest stanowisko zbudowane na bazie modułów metalowych przystosowanych do przechowywania jednostek PC i rozprowadzania okablowania oraz montażu wyposażenia. Moduły wyposażane w blaty z dowolnego materiału, można łączyć ze sobą tworząc kompozycje dostosowane do potrzeb inwestora.

Kolejnym rodzajem mebli dyspozytorskich, są nietypowe pulpity wykonywane według indywidualnych projektów. W tym przypadku należy posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w konstruowaniu tego typu mebli. Pulpit dyspozytorski wykonany na zamówienie zapewne sprawdzi się w większości sytuacji, gdyż dobór materiałów oraz nieograniczone możliwości konstrukcyjne pozwalają na optymalne stworzenie ergonomicznego stanowiska dostosowanego do 24 godzinnej pracy, co ma to miejsce w każdej dyspozytorni, niezależnie od specyfiki wykonywanej działalności. Na tym polu mogę pochwalić się dużym doświadczeniem, gdyż od wielu już lat wyposażamy pomieszczenia dyspozytorni w meble i wszelkiego rodzaju pulpity dyspozytorskie dostosowując je do wymogów klienta. Niezależnie od formy i wielkości lady dyspozytorskiej zawsze należy pamiętać o kilku ważnych zasadach na polu, tych jakże specyficznych mebli.

Bezspornie najważniejszym elementem pulpitu dyspozytorskiego, jest jego blat, który powinien zostać wykonany z materiałów wysokiej jakości przeznaczonych do długotrwałej pracy. Najlepszym materiałem na blat przeznaczony do intensywnego użytkowania byłby z pewnością mineralno-akrylowy kompozyt np. Corian lub Montelli, lecz w tym przypadku musimy dysponować dużym budżetem na wykonanie pulpitu dyspozytorskiego, gdyż Corian, czy Montelli jest materiałem zarówno bardzo dobrym jak i bardzo drogim, także w wykonaniu. Stosunkowo dobrym i o wiele tańszym materiałem na blat będzie laminat HPL, jeden z najbardziej popularnych surowców na blaty. Laminat charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie, powszechną dostępnością od wielu producentów i ogromną paletą kolorów, co bardzo pomaga w projektowaniu. Należy jednak pamiętać, iż blaty z laminatu HPL mogą znacząco różnić się trwałością w zależności od pochodzenia laminatu i jego klasy. Tylko producenci mebli wysokiej jakości dbają o odpowiednią selekcję tych materiałów, natomiast ogromna większość wykonawców szuka tanich rozwiązań, które niestety nie idą w parze z jakością.

Oprócz blatu, którego jakość jest najważniejsza w ladzie dyspozytorskiej ważną rolę odgrywa również cokół, który także powinien zostać wykonany z materiałów wysokiej jakości. W tym wypadku najlepszym materiałem do zastosowania będzie nierdzewna blacha stalowa, która pozwoli utrzymać ladę w odpowiedniej estetyce przez długie lata. Jak wiemy z naszego doświadczenia każda dyspozytornia, często jest miejscem bardzo ruchliwym dlatego koniecznym jest, aby pomieszczenie to wyłożone było glazurą lub materiałem bardzo trwałym. Sprawą jasną jest, iż chcąc utrzymać pomieszczenie w należytej czystości koniecznym jest częste zmywanie i polerowanie podłogi, co w bezpośredni sposób ma wpływ na dolną część każdego mebla. Najprościej obrazując sprawę możemy zaobserwować, będąc niejednokrotnie w jakimś urzędzie lub szpitalu, gdzie dbanie o czystość jest na porządku dziennym, w jakim stanie są meble i ściany w dolnej części nie posiadające odpowiedniej wysokości cokołu. Sprzątający podłogi nie mają możliwości ominięcia elementów pionowych mebli i ścian urządzeniem myjącym, co po pewnym czasie doprowadza do powstania nieestetycznego pasa praktycznie nie do umycia. Piszę o tym dlatego, aby pokazać jak ważnym elementem lady dyspozytorskiej są cokoły. Powinny, ale nie muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości, gdyż w przypadku mocnego zabrudzenia, cokoły montowane na klipach możemy wymienić na inne w dowolnej chwili, bez ingerencji w strukturę mebla. Biorąc pod uwagę fakt częstego dbania o czystość dyspozytorni, problem powstaje wtedy, gdy lada dyspozytorska zabudowana jest do samej podłogi, gdyż pewnym paradoksem jest, że z jednej strony dbając o czystość pomieszczenia z drugiej trwale zabrudzamy elementy pionowe, w tej sytuacji pionowe ścianki lady dyspozytorskiej, które nie można wymienić a doprowadzić do idealnej czystości będzie bardzo ciężko.

Ostatnim elementem pulpitu dyspozytorskiego który chciałbym krótko omówić jest jego korpus zbudowany na bazie płyty meblowej. Oceniany niesłusznie przez niektórych, jako gorszy produkt od korpusu metalowego. Muszę stanowczo stwierdzić, że nic bardziej mylnego, choćby za sprawą braku cokołu w korpusach metalowych, co starałem się zobrazować powyżej a, co ważniejsze brakiem możliwości dostosowania się w stu procentach, do indywidualnego projektu. Korpus lady dyspozytorskiej zbudowany z płyty meblowej spełnia wszelkie standardy BHP, nowoczesności oraz trwałości pod warunkiem, że jest zaprojektowany i wykonany przez uprawnione osoby legitymujące się doświadczeniem w konstruowaniu tych specyficznych mebli. Aby osiągnąć sukces w tworzeniu nietypowych korpusów dyspozytorskich nieodzowną sprawą jest także współpraca z producentami profesjonalnej automatyki przemysłowej, niezbędnej w niektórych projektach, pozwalającej uzbroić ladę w szereg urządzeń elektronicznych.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top