Ściski OST do klejenia korpusów

Tym razem pragnę przedstawić zupełnie nowatorskie narzędzie dla stolarzy, które niedawno pojawiło się na rynku. Zaprojektowane przez Krzysztofa Głuszaka a produkowane w firmie Ostrz.pl zajmującej się także sprzedażą profesjonalnych narzędzi i materiałów dla przemysłu i rzemiosła. Narzędzie zostało tak zaprojektowane, aby do maksimum ułatwić stolarzom samodzielne klejenie dowolnej wielkości korpusów. Ściski modułowe OST do klejenia korpusów meblowych, bo o nich mowa charakteryzują się wyjątkowo praktyczną budową, jak sama nazwa wskazuje opartą o konstrukcję modułową.

Ściski produkowane są w dwu głębokościach i trzech wysokościach, co łącznie daje możliwość złożenia sześciu klamer o różnych rozmiarach. Do dyspozycji producent przygotował trzy rodzaje słupków ustalających o wysokości 100, 150 i 200 cm. Natomiast ramiona dociskowe i podstawy bazowe występują w dwóch głębokościach: 40 i 60 cm. Ogromną zaletą tej budowy jest możliwość zakupu ścisków w kilku rozmiarach a następnie łączyć je dowolnie dostosowując, do aktualnie klejonych korpusów. Taką możliwość dają uniwersalne słupki pasujące do każdej podstawy i ramion. Aby skompletować jeden ścisk potrzebne będą:

  1. Dwa słupki ustalające.
  2. Podstawa bazowa.
  3. Ramie prowadzące z dociskiem.
  4. Komplet śrubek motylkowych wraz z nakrętkami.

Ponadto firma Ostrz.pl zwraca uwagę, że chcąc uzyskać optymalną jakość klejenia ściski powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, tzn. Ściskami węższymi OST-40 powinny być klejone korpusy o głębokości od 20 do 40 cm, natomiast Ściskami OST-60 korpusy o głębokości od 40 do 60 cm. O tyle jest to istotne, że wtedy nacisk na boki klejonych korpusów rozkłada się optymalnie na całej powierzchni, co daje pewność poprawnego sklejania płyt. Charakterystyczna budowa ścisku nie jest przypadkowa, lecz wynikiem kilkuletnich testów. Zapewnia ona idealny i równomierny docisk na całej głębokości klejonego korpusu, dokręcając tylko jedną śrubę na jeden poziom. Poza tym nie bez znaczenia jest też ustawienie ścisku w osi klejonych płyt, co decyduje o sklejeniu korpusu pod kątem prostym.

Na szczególną uwagę zasługują listwy dociskowe mocowane do podstawy bazowej i belki dociskowej dwoma śrubkami. Daje to możliwość ich łatwej wymiany w przypadku uszkodzenia. Listwy wykonane zostały z twardego drewna z dużą dbałością o wykończenie powierzchni specjalnymi środkami chroniącymi drewno przed wilgocią i zabrudzeniem. Ma to znaczenie dla klejenia delikatnych powierzchni lakierowanych i laminatów, dlatego drewno wykańczane jest ręcznie. Elementem, który warto wziąć też pod uwagę przy zakupie ścisków OST, jest możliwość dostosowania ich na lekką prasę ręczną, do klejenia płaszczyzn np. fornirów i laminatów o wąskich, ale długich formatach. Jednakże chcąc stworzyć taką prasę należy zaopatrzyć się dodatkowe elementy pomocnicze, które zostały przedstawione w galerii, na grafice. Ponadto ściski OST, ze względu na swoją lekką formę są też łatwe w transporcie i mogą być bardzo pomocne w pracach montażowych, bezpośrednio u klienta.

 

Aby samodzielnie skleić dużą szafę pokojową z przegrodą wystarczy nam, tylko 3 ściski modułowe OST! Bez wątpienia narzędzie dające taką możliwość jest ewenementem na skalę światową. Oryginalna nowatorska budowa i dostępność ścisków praktycznie dla każdego rzemieślnika, jest nie oceniona. Już dzisiaj ze Ścisków OST korzystają uczniowie Szkół Doskonalenia Zawodowego kształcących przyszłych, nowoczesnych stolarzy.


Prezentacja ścisków OST


Klejenie korpusu ściskami OST


Galeria

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top