Projekt zabudowy narożnej w stylu retro

Na przykładzie zabudowy narożnej pragnę podzielić się z Państwem wiedzą, jaki ogrom pracy należy włożyć w przygotowanie takiego projektu. Z pozoru nawet niewielki projekt jak w tym przykładzie może okazać się skomplikowaną konstrukcją, na którą trzeba poświęcić kilkadziesiąt godzin pracy, czy klient potrafi to docenić? To sprawa bardzo indywidualna i złożona. Przy tego typu zleceniach za każdym razem jest inaczej, gdyż są różni klienci, inne priorytety, różne gusta, potrzeby itp.

Najważniejszą sprawą jest wiedza i doświadczenie w konstruowaniu podobnych zabudów a przede wszystkim wizja mebla odpowiadająca klientowi pod względem praktycznym i estetycznym. Aby sprostać zadaniu należy zacząć od wywiadu z przyszłym użytkownikiem, który powinien dokładnie określić przeznaczenie mebla jego styl a także upodobania kolorystyczne. Dalsza inwencja leży już po stronie projektanta, który bazując na zebranych informacjach może przystąpić do pracy.

W przypadku tego projektu sprawa była o tyle skomplikowana, iż klient był emocjonalnie związany ze swoimi starymi meblami i część z nich chciał pozostawić, docelowo zmieniając ich przeznaczenie. Kompromisem okazało się, że z całej zabudowy barku pozostawimy dwie drewniane witryny wykonane w stylu retro z drewnianych płycin, które zostaną poddane gruntownej renowacji a doprojektujemy pozostałą część nowych mebli lakierowanych na kolor kremowy. W rezultacie zadanie okazało się bardzo pracochłonnym zajęciem, gdyż w pierwszej kolejności należało odwzorować witryny w sposób możliwie dokładny, aby klient mógł realnie ocenić i wybrać projekt. W tym celu koniecznym było wykonać wiele zdjęć i mnóstwo pomiarów detali, (co częściowo prezentowane jest w galerii) chcąc urealnić projekt.

Jak każde tego typu zadanie jest pracochłonne, co za tym idzie kosztowne, ale projekt można wykonać przynajmniej na dwa sposoby. Pierwszy droższy z odwzorowaniem istniejących mebli jak na tym przykładzie, natomiast drugi tańszy projektując tylko nową część mebli bez rysowania istniejących elementów. Oczywiście drugi sposób jest dla osób chcących zaoszczędzić, ale mających na tyle rozwiniętą wyobraźnię, że na bazie niekompletnego projektu potrafi się zdecydować na jego realizację. Tak czy inaczej klient decydujący się na zamówienie projektu powinien znać wszelkie opcje a do jego decyzji będzie należało, którą wersję wybierze. Na ogół klienci nie wiedzą na czym polega prawdziwe projektowanie mebli, o czym powinno się ich dogłębnie uświadamiać. Zaprojektowanie podobnej meblościanki wymaga wiele godzin pracy a odwzorowanie witryny z tyloma detalami jest jeszcze bardziej pracochłonne. To nie jest projekt tworzony na bazie gotowych elementów wstawianych z bibliotek, tutaj każdy detal trzeba rysować, co wymaga umiejętności i wiedzy w konstruowaniu mebli.

Reasumując, wykonanie tego projektu i przygotowanie prezentacji dla klienta zajęło w sumie około trzy dni pracy. Może się wydać, ie to dużo czasu, lecz pragnę podkreślić, że sam dojazd do klienta na przygotowanie dokumentacji fotograficznej i pomiarowej oraz przeprowadzenie wywiadu, to kilka godzin pracy. Połowa czasu pracy nad samym projektem, to odwzorowanie istniejących witryn a dopiero druga część to właściwe projektowanie nowej zabudowy.

Jak sądzisz, ile może kosztować taki projekt?

Płyciny wykonane z drewna litego powinny zostać zabezpieczone „dwustronnie” specjalnym lakierem do drewna (najlepiej taką samą ilością warstw). W przeciwnym wypadku elementy odkształcą się w tzw. łódkę. Większość producentów zaleca stosowanie min. dwóch warstw lakieru. Po między lakierowaniami należy przeszlifować elementy papierem ściernym o gradacji 320-400 i odkurzyć przed ponownym lakierowaniem szmatką z mikrofibry.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dyskusja

  1. Drewneo

    Piękny narożnik! Widać profesjonalizm :)

Back to top