Rozkładane stoły pokojowe

Jestem pewien, że najważniejszym meblem w każdym domu jest stół i co do tego faktu nie muszę chyba nikogo przekonywać, że zasługuje w nim na miejsce centralne. To właśnie stół jednoczy każdą rodzinę podczas posiłków, spotkań, uroczystości, czy imprez, co zawsze jest wspaniałą okazją do wszelkich rozmów i debat w naturalny sposób łącząc ludzi.

Zapewne każdy z nas został kiedyś postawiony przed faktem wyboru stołu do jadalni, pokoju, czy salonu? I jak się szybko okazało wybór ten wcale nie był tak jednoznaczny, jak można było sądzić z dotychczasowych doświadczeń. Zasadniczymi cechami stołu, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze to wymiar, kształt oraz materiał z którego stół został on wykonany. Najmniejszy kłopot będziemy mieli z kształtem i rozmiarem stołu, gdyż z zasady wiemy jakim dysponujemy miejscem, na ile osób powinien być stół w formie złożonej oraz ile miejsc siedzących powinien posiadać stół po rozłożeniu. Biorąc pod uwagę bogatą ofertę modeli o zróżnicowanych wymiarach nie powinniśmy mieć kłopotu z wyborem stołu odpowiadającego naszym potrzebom. Podobnie, choć tutaj jest już trochę trudniej, sprawa wygląda z kształtem stołu, który swoim designem powinien pasować do wystroju naszego wnętrza i w tym wypadku radzę skorzystać z doświadczenia profesjonalnego projektanta wnętrz i poprosić go o radę. Ponadto oprócz walorów estetycznych kształt stołu będzie miał w przyszłości istotne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu, świąt rodzinnych, czy przyjmowaniu gości. Najtrudniejszą decyzją do podjęcia wybierając rozkładany stół pokojowy lub stół do jadalni jest materiał, z którego zostały wykonane jego podzespoły. Podstawowym elementem każdego stołu jest jego korpus decydujący o stabilności stołu. W większości modeli korpus wykonywany jest z naturalnego drewna dębowego lub bukowego a w niektórych wersjach dodatkowo oklejanego fornirem orzechowym. Dostępne są również stoły na masywnym korpusie płytowym w wykończeniu fornirowanym. Najważniejszym elementem stołu pokojowego jest jego blat, który w podstawowej ofercie występuje z kilku materiałów do wyboru takich jak: fornir naturalny, kolorowany lub pokryty emalią a także z laminatu HPL lub szkła.

Prawdziwym cackiem o klasycznym wzornictwie, który mogę zaproponować jest kwadratowy, czteroosobowy stół maks o wymiarze 90 x 90 cm, który rozkłada się do długości aż 300 cm w wyniku czego powstaje stół dziesięcioosobowy. Ponadto stół w standardzie dostępny jest z trzema wkładkami, ale można go nabyć także w wersji ekonomicznej z dwoma lub jedną wkładką. Takie możliwości stołu pozwalają na jego adaptację praktycznie w każdym nawet niewielkim mieszkaniu do użytku codziennego lub podczas rodzinnych uroczystości. Warto także zaznaczyć, że nogi o przekroju 60 x 60 mm wykonywane są z drewna litego a blat z płyty fornirowanej o grubości 23 mm dostępny w 32 kolorach pozwalających na dopasowanie go do każdego wnętrza.

Fornirowany blat stołu jest stosunkowo delikatnym produktem i nie powinno wykonywać się na nim różnych czynności, które dozwolone są na blatach z materiałów sztucznych np. wykonanych z laminatu HPL. Pomimo, że blat fornirowany okleiną naturalną wykańczany jest prześwitującym lakierem o wysokich właściwościach mechanicznych, to może nie być on odporny na zwykły zmywacz do paznokci lub rozpuszczalniki. Podobnie sprawa wygląda z wysoką temperaturą, która może trwale i nieodwracalnie uszkodzić blat np. poprzez prasowanie na nim lub wystawianie go na działanie promieni słonecznych.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top