Renowacja foteli Chippendale

Jak odpowiedzialnym i czasochłonnym zadaniem jest przeprowadzenie renowacji kompletu trzech angielskich foteli Chippendale datowanych na przełom IX/XX wieku, dowiedzieliśmy się w trakcie prac nad ich odrestaurowaniem. Fotele charakteryzują się dużą wygodą, solidnością wykonania i okazałym wyglądem. Naszym zadaniem do wykonania przy dwóch fotelach wypoczynkowych, było naprawienie drewna poprzez uzupełnienie w nim braków i wykończenie elementów przywracając im elegancki wygląd. Praca została wykonana po mistrzowsku metodą dopasowywania i wklejania ubytków, rzeźbiąc i profilując ręcznie drewniane elementy do ich pierwotnego kształtu. Jednocześnie całość została całkowicie oszlifowana z poszczerbionej starej powłoki  oraz pobejcowana i polakierowana na nowo. Ponadto fotele zyskały całkowicie nową, skórzaną tapicerkę obitą nie taśmą imitującą pineski, ale prawdziwą rzemieślniczą metodą za pomocą ogromnej ilości pinesek.

Kolejnym, prawdziwie mistrzowskim dziełem, z którym wyśmienicie poradził sobie nasz specjalista zasługujący na duże uznanie, było odnowienie fotela gabinetowego Chippendale. Precyzyjnie rzecz ujmując głównym zadaniem do wykonania było odwzorowanie brakującego podłokietnika lewego oraz dorobienie rzeźbionego detalu i uzupełnienie ubytków drewna. Po czym całość została ujednolicona i wykończona podobnie, jak fotele wypoczynkowe. Tego typu ręczne prace artystyczne, jak w tym wypadku wykonanie lustrzanej kopi podłokietnika wymagają wielogodzinnej, żmudnej pracy a przede wszystkim wielkiego kunsztu i doświadczenia. Efekty zadania możecie Państwo porównać podziwiać, na zdjęciach zrobionych przed i po renowacji. Do obejrzenia pełnej galerii z przeprowadzonej renowacji zapraszam do portfolio, na naszą stronę firmową Furnig.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na usunięcie starej powłoki lakieru / politury z frezowanego lub rzeźbionego elementu drewnianego jest spryskanie go denaturatem i owinięcie folią na ok. 20 minut. Po odwinięciu szlifować watą stalową cały czas lekko zwilżając spryskiwaczem. Z kolei proste, płaskie elementy drewniane odnawia się poprzez zeszlifowanie starej powłoki papierem ściernym zaczynając od gradacji 80 poprzez 100, 120 do max 150.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top