Czym jest Corian® w meblarstwie?

Materiał Corian® został odkryty w 1967 r. przez Amerykańską firmę DuPont™, pierwszego producenta materiałów typu solid surface na świecie i ma wiele zastosowań w sektorze prywatnym, komercyjnym oraz publicznym. Możliwości projektowania i kreowania, tego materiału są praktycznie nieograniczone dzięki właściwościom technicznym i kolorystycznym. Wykorzystywany jest m.in. do produkcji elementów wyposażenia wnętrz i we wzornictwie. Swoją renomę Corian® zdobył m.in. dzięki rzadko spotykanej uniwersalności, estetyce oraz dużych możliwościach zastosowania we wnętrzach mieszkalnych zwłaszcza w meblach kuchennych i łazienkach oraz wnętrzach komercyjnych, w zasadzie można z niego zrealizować każdą wizję artystyczną i funkcjonalną o wiele trwalszą aniżeli ze standardowych materiałów wykończeniowych.

Ze względu na jednorodną i nierozwarstwiającą się strukturę na całej swojej grubości Corian® można dowolnie obrabiać jak drewno ciąć, wycinać, rzeźbić, frezować, szlifować, formować termicznie i łączyć z innymi materiałami. Te czynności natomiast w odróżnieniu od obróbki drewna wykonuje się przy użyciu specjalistycznych narzędzi o wyższych parametrach, stworzonych specjalnie dla Corianu®. Niezwykłe cechy tego materiału, a w szczególności możliwość wykonywania niewidocznych łączeń powodują, że w wykonaniu wielkości elementów i ich kształtów ogranicza nas tylko fantazja. Przykładowo dzięki Corianowi® mamy możliwość zrealizować projekt dużego okrągłego blatu do stołu o średnicy np. 10 metrów, bez jakichkolwiek widocznych połączeń. W tym celu w pracowni możemy wstępnie przygotować blat z wielu elementów, które po przetransportowaniu na miejsce inwestycji zostaną połączone na kleju o specjalnej konsystencji odpowiadającej kolorystyce blatu a po jego wyschnięciu łączenia zostaną obrobione tworząc monolityczny blat zgodnie z założeniami. Należy tutaj zaznaczyć, że realizacja takiego zadania wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.

Corian® stosowany jest także w wielu nietypowych realizacjach szczególnie w wystroju wnętrz. Dobrym przykładem będą wszelkie kompozycje oświetleniowe robione ze specjalnego materiału o grubości 6 i 12 mm do efektów świetlnych w kolorach Illumination Series charakteryzujących się większą przepuszczalnością światła. Ponadto oprócz standardowych elementów wyposażenia wnętrz takich jak: blaty, fronty, okładziny ścienne, zlewozmywaki, umywalki czy recepcje Corian® może być wykorzystywany na siedziska i wieszaki recepcyjne, jako elementy ozdobne w meblach drewnianych a także w połączeniu z metalem lub kamieniem. Biorąc pod uwagę bogatą kolorystykę Corianu® daje on nam nieograniczone możliwości w meblarstwie i wystroju wnętrz.

Warto również wspomnieć, że proces renowacji tego materiału, któremu z łatwością możemy przywrócić pierwotny blask, choć stosunkowo nie jest trudny, to jednak warto go powierzyć wykwalifikowanym pracownikom. Tak pokrótce tylko nadmienię, że renowacja Corianu® polega na wykonywaniu czynności podobnych do polerowania lakieru samochodowego. W tym celu powinniśmy użyć wodny papier ścierny odpowiedniej gradacji i gąbkę z delikatną pastą polerską. Gdybyśmy się jednak decydowali sami na odnowienie np. blatów, to przed przystąpieniem do pracy proponowałbym zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie.

Corian® składa się w około dwóch trzecich z minerałów naturalnych oraz mniej więcej w jednej trzeciej z żywicy akrylowej, znanej również jako: PMMA, POLIMETYL, METAKRYLAN. Jego kluczowym składnikiem jest trójwodzian aluminium (ATH), uzyskiwany z boksytu, rudy zawierającej glin. Corian® DuPontTM jest stabilnym, monolitycznym oraz nienasiąkliwym i niezwykle trwałym materiałem wykończeniowym odpornym na zwykłe uderzenia i zarysowania które mają miejsce np. w dynamicznym użytkowaniu  blatów kuchennych, recepcyjnych lub dyspozytorskich. Jego użytkowanie w żaden sposób nie wydziela toksycznych gazów nawet przy podwyższonej temperaturze, gdyż jest materiałem pasywnym chemicznie, dlatego najczęściej stosowany jest w kuchniach, szpitalach, hotelach i na lotniskach.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top